This site has limited support for your browser. We recommend switching to Edge, Chrome, Safari, or Firefox.

UPCYCLING

İklim değişikliğinin etkileri, bu yaz yaşadığımız seller, kasırgalar ve orman yangınlarıyla daha da belirgin hale geliyor. Bunu değiştirmek için bireyler olarak hepimizin bir rolü var. Alışverişlerimiz, yemek ve ulaşımımız, bütün bu kararlarımız fark yaratabilir. Moda endüstrisinin ise daha da büyük bir sorumluluğu var.

Peki biz ne yapıyoruz?

Upcycling. Upcycling, eski veya kullanılmış ürünlerden veya atık malzemelerden yeni nesneler yapma sürecidir.

Geri dönüşüm (recycling) ve upcycling arasındaki fark, geri dönüştürdüğünüzde, ürünü üretim sürecinde yeniden kullanmak için tesislerde parçalanması gerekir. Böylece ondan yeni bir şey oluşturmak için o ürünü veya giysiyi kimyasallarla bozarsınız. Geri dönüşüm çok yoğun bir süreç olduğu için çevreye daha da zararlı olabilir.

Öte yandan, upcycling zararsız ve yaratıcılığı geliştiren bir metot. Deneyimlerime göre, istenmeyen bir giysiyi veya malzemeyi yeniden şekillendirmeye veya yeniden kullanmaya çalıştığınız zaman ister istemez yenilikçi ve kreatif oluyorsunuz.

Atölyemizin sahibi Metin Usta’nın bu süreçte büyük bir rolü var. Bu metotla yapmış olduğumuz kıyafetlerimizi yapmak için neredeyse her küçük, arta kalan malzeme parçasını kullanmanın bir yolunu buluyoruz. Bana kumaşları ve artık giysileri nasıl keseceğimi öğreten Metin Usta ile süreçte işbirliği halinde çalışıyoruz.

Atölyemizde 4 farklı upcycling yöntemi kullanıyoruz;

1. Bitmiş bir ürünün bir parçasının alınması ve yeni bir malzeme ile birleştirilmesi

2. Kalan en küçük artıkları kullanarak şapka, el çantası, sütyien gibi aksesuarlar yapıyoruz

3. Bitmiş ürünleri keserek patchwork yapmak

4. Halihazırda stoklanmış malzememizi yeniden kullanmak

Markamızın özü ve yaratıcılığı bu şekilde bu süreçten doğdu.

Çanta

No more products available for purchase

Henüz çantanıza bir ürün eklemediniz