CİNSİYETSİZ GİYİM

 Cinsiyetsiz bir marka kurucusu olarak, bunun sadece bir trendden ibaret mi olduğunu sorgulamayı ve süreç içerisinde karşılaştığım çeşitli değişik olay ve izlenimleri paylaşmak istiyorum. 

Öncelikle bu sadece bir trend mi? Teknik olarak kadınlar ve erkekler aynı tshirtü, sweatshirtü, atleti ve ayakkabıyı giyebilir. Bu sizce gündelik yaşantımızda karşılaştığımız basit bir ayrımcılıktan mı ibaret?

Bu sektöre ilk girdiğimde bana blazer diken ve en iyi kol takma terzilerinin ‘erkekçi’ diye adlandırılan terziler olduğunu söylemişlerdi. Zaman içinde gündelik hayatımda göze çarpmayan bu tür farklılıklar gözüme batmaya başladı. Örneğin kadın / erkek kapama. Siz hiç gömleklerinizin, pantolonlarınızın ve bütün blazer’larınızın cinsiyetinize göre farklı tarafta düğmesi olduğunu fark ettiniz mi?… İşte ben de o geç fark edenlerdenim. Ve tabi ki çok şaşırdım. Erkeklerin bunun farkında olup kadınların daha az farkında olmasına daha da şaşırdım. 

İşte bu farklılıklar nedeniyle bence birçok ülkede aslında başta erkeklerin giyinme özgürlüğü kısıtlanıyor. Özür dileyerek, bu farklılıkların kabul edildiği ülkelerde de bence erkekler çok tek tip ve sıkıcı giyiniyor. Ve en önemlisi, birey kendini daha zor ifade ediyor. 

Bu saçmalıklardan kurtulmak ve kendimizi rahat ifade etme dileğiyle,

 

Lal